خرید(تحقیق درباره خوشنویسی در دوره صفویه)

پژوهشگر گرامی،شما با عنوان .تحقیق درباره خوشنویسی در دوره صفویه. وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید./دوره صفویه,خط کوفی ,خط نستعلیق /تحقیق درباره خوشنویسی در دوره صفویه|1673856|iqd40217142|

این محصول در قالب ورد (WORD) و قابل ویرایش در10 صفحه تهیه شده است. در بخش زیر برای اطلاع بیشتر از محتویات این فایل و اطمینان از خرید، مطالب چند صفحه آورده شده است. با مطالعه این بخش با اطمینان بیشتر خرید کنید.


لینک دانلود پایین صفحه

خوشنویسی در دوره صفویه

بعد از اسلام در ايران هفت نوع خط معروف وجود داشته كه اگر هنرمند خوشنويسي قادر بود اين هفت خط را كامل بنويسد سمت استادي داشت و او را در حد كمال و «هفت خط» مي‌ناميدند.

خطهاي هفت گانة اسلامي كه در ايران متداول بوده و هست به ترتيب قدمت عبارت‌اند از: خط كوفي، خط محقّق و ريحان، خط ثلث، خط نسخ، خط تعليق و ديواني، خط نستعليق و خط شكسته نستعليق كه رقعه را نيز بايد به اين جمع اضافه نمود. هر كدام از اين خطها مشتقات و گونه‌هاي مختلف دارد.

تاريخ خط فارسي را با تاريخ تحول خط عربي همزمان مي دانند زيرا با ظهور دين اسلام و گسترش آن در ايران خط عربي كوفي جايگزين خط پهلوي شد.

خط كوفي در ابتدا بدون نقطه و اعراب بود اما در سال 69 هجري قمري ابوالاسود دولي از شاگردان حضرت علي (ع) براين خط اعراب نهاد و ديگري به نام نصر بن عاصم نقطه گذاري كرد.

در اصفهان تا قرن دوم هجري خط همان خط پهلوي بود كه از عهد ساسانيان رايج بود و تا سال 132 هجري قمري تغييري در خط معمول اين شهر پيدا نشد.

با روي كار آمدن عباسيان و قدرت يافتن ابومسلم، براي اولين بار خط اسلامي در شهر اصفهان متداول شد و به تدريج مكاتيب عمومي از خط پهلوي به خط اسلامي تبديل شد.

قرن پنجم و ششم زمان رواج خط كوفي در اصفهان است. از قرن هفتم هجري استقبال از اين خط به شدت كاهش يافت. اما متروك نشد.

آخرين نمونه اين نوع خط در كتيبه دور گنبد امامزاده جعفر است كه تاريخ آن 725 هجري قمري است.

از اوائل قرن پنجم رواج خط نستعليق كه خط تحريري خاص ايراني بود شروع شد و در قرن ششم و هفتم رواج كامل يافت بطوري كه اكثر كتب فارسي و برخي از كتب عربي با اين خط نوشته مي شد.مطالب دیگر:
📖پك منابع تخصصي استخدام آموزگار ابتدايي📖دانلود جزوه کامل دستگاه خون در قالب pdf📖دانلود رام فارسی C7100 اندروید7📖آموزش برنامه نویسی جاوا📖مقاله درباره مضرات مصرف نمك📖تحقیق درباره مربا و مارمالاد و ژله مربا ويژگيها و روشهاي آزمون📖اتصالات اسپایدر (پاورپوینت)📖ظرفیت حرارتی مصالح و دیوار ترومپ (پکیج کامل)📖اسکوپ کردن سنگ نما(دوفایل پاورپوینت)📖دودکش خورشیدی(پکیج کامل همراه فیلم)📖روش های کیورینگ و عمل آوری بتن(2پاورپوینت)📖شهر هوشمند(پاورپوینت)📖سقف کاذب(پاورپوینت)📖کاور بتن(پکیج کامل همراه فیلم)📖نانو در ساختمان(پاورپوینت)📖پاورپوینت کاشی وسرامیک📖خلاصه کتاب چالشهای مدیریت دولتی در ایران حسن دانائی فرد + تست📖دانلود کتاب آشنایی با اصطلاحات حقوقی – مدنی و کیفری📖مقاله بررسی و مقایسه عناصر معماری حمام چهارفصل اراک وحمام وکیل کرمان📖"بررسی رابطه بین ارزش افزوده اقتصادی با نقد شوندگی و بازده سهام"📖پروژه طراحی جرثقیل های ستونی بازویی‎📖دانلود مقاله بررسي بازار سبزيجات خشك📖دانلود مقاله بررسی تاثیر یارانه ها بر قیمت کالا های وارداتی📖دانلود مقاله بررسي دگرگوني هاي صادرات و اقتصاد كشور📖دانلود مقاله بررسي دو عامل فساد مالي و پول شويي در كشورهاي جهان